A válságból profitálnak a cégek, ez áll a növekvő energia- és élelmiszerárak mögött?
2022. október 10. 15:14
Dominanciájukat kihasználva az energia- és élelmiszerszektorban szereplő globális vállalatok egy oligopolisztikus piacot működtetve sorba jelentenek be rekordszintű profitokat. Mindezt, amikor tevékenységük éppen az egekbe emeli az energia-, illetve élelmiszerárakat.
2022. október 10. 15:14
p
12
2
13
Mentés
Bakajannisz Péter írása a Makronómon.
A válság, mint profitlehetőség
Több mint egy évtizede jelent meg Naomi Klein “Sokkdoktrína - A katasztrófakapitalizmus felemelkedése” című könyve, amelyben a kanadai újságírónő és aktivista számos példán keresztül erős kritikát vet a neoliberalizmus által vezérelt szabadpiaci logikára, amely az utóbbi négy évtizedben a globalizáció segítségével a domináns gazdaságpolitikai elméletté vált szinte világszerte.
A bestsellerré vált több mint 600 oldalas kötetben Klein amellett érvel, hogy
a hatalom birtokosai mindenütt jelen vannak, hasznot húznak a káoszból, kihasználják a válságokat,
természetes katasztrófákat, és a neoliberálisok segítségével saját képükre formálják a világot, nagyot profitálva a bizonyos „sokkokból”.
Bár Klein könyve 2007-ben jelent meg, gondolatmenete a mai napig figyelemre méltó, főleg a jelenlegi többoldalú válság közepette: míg Európát szinte teljességében a közelgő tél aggasztja a magas energia-, illetve élelmiszerárak miatt, addig ezen iparágakban szereplő domináns vállalatok rekord szintű profitokat jelentenek be.
Ami az energetikai szektort illeti, a British Petrol (BP) 14 év óta a legmagasabb negyedéves nyereségéről számolt be, míg az amerikai energiaipari óriáscégek, az ExxonMobil és a Chevron, de Európa legnagyobb olajvállalata is – a Shell – szintén rekord negyedéves nyereséget jelentettek.
A ma már privatizált brit Centrica is (régebben British Gas) társaihoz hasonlóan bejelentette, hogy nyeresége megötszöröződött 2022 első hat hónapjában, míg a Tax Justice Network frissebb kutatása is arra mutat rá, hogy a német energiaszektor többletnyeresége 2022-ben nagyjából 113 milliárd euróra becsülhető, ami az állami költségvetés közel negyedének felel meg.
A helyzet nem sokban különbözik az élelmiszeriparban sem. Phoebe Stephens, a Torontói Egyetem (UoT) professzora frissebb elemzésében rámutat, hogy míg idén 23 százalékos árszínvonal növekedés várható, az amerikai Cargill nevű multinacionális élelmiszer-gigász nagy valószínűséggel rekord mértékű profitra tehet szert, míg a kanadai Loblaws első negyedéves bevétele csaknem 40 százalékkal nőtt a tavalyi évhez képest.
Továbbá, míg a fogyasztók, a kiskereskedelmi láncok és az elsődleges szektor szereplői (különösen a gazdák) szenvednek a tartós árszínvonal növekedésétől, addig az olyan globális gigászok, mint a Coca-Cola 12 százalékos forgalomnövekedést élvezhettek az éve első negyedévben.
Egyszerűen a „monopolkapitalizmus” kapzsisága áll az infláció mögött?
Márpedig, ha a jelenlegi energia- és élelmiszerárak radikális emelkedését elemezzük, akkor fontos figyelembe venni, hogy míg az Oroszországgal szembeni szankciók és azok megtorlása miatt az EU energiaellátása csökkent, addig az energiaszolgáltatók költsége nem nőtt.
Tehát nem a csökkent termelés vagy a növekvő termelési költségek a fő oka az energiaárak emelkedésének, hanem inkább az oligopóliumok spekulációja, amelyeknek már semmi közük a szabadpiachoz.
Ezen oligopóliumok kartellek létrehozásával együttműködnek egymással, kihasználva Oroszország ukrajnai invázióját, aminek eredményeként úgy emelik az árakat, ahogy jónak látják, s ez megmagyarázza az energiavállalatok hatalmas nyerességeit is.
Ami pedig az élelmiszer-árrobbanást illeti: az Analyst nevű görög kutatóközpont korábbi elemzésében hangsúlyozza, hogy a globális élelmiszer-kereskedelem volumene nem változott nagymértékben – inkább
a már-már kaszinóként működő nemzetközi árutőzsdék játékosainak spekulációja emelete az egekbe az élelmiszerárakat,
hiszen nem sokkal az ukrán háború kitörése után milliárdok ömlöttek a mezőgazdasági spekulatív alapokba (Agra-funds), ennek eredményeképpen pedig az egyes alapok az orosz inváziót követően azonnal megszázszorozták napi forgalmukat.
Mindennek természetesen semmi köze a szabadpiachoz és az egészséges, versenyképességen alapuló kapitalista gazdasági rendszerhez, ami elvileg a nyugati világot jellemzi – inkább egyfajta „monopolkapitalizmusról” van szó. Az Analyst ennek fényében jogosan említi, hogy ha e fajta gazdasági spekuláció továbbá is fennmarad, káros eredményei hatalmas társadalmi megrázkódtatásokhoz vezethetnek, és a mainál is nagyobb veszélybe sodorhatják a (nyugati) világot.
Teljesen alkalmazkodtak a háborúhoz az ukrajnai óriáscégek, sőt, vannak olyan vállalatok, amelyek épp mostanában szedik meg magukat. Az agrár- és építőipari gigászok is elképesztő profitnövekedést értek el rövid idő alatt. A legtöbb cég már meg is haladta a 2022 előtti nyereségét.
Mi történik, ha egy domonkos nővér, akinek szenvedélye a közgazdaságtan, összeereszti Aquinói Szent Tamást a 21. század piaci valóságával? Megszületik a Summa oeconomiae, amelyben filozófia, teológia, gazdaság és gyakorlati tapasztalatok találkoznak.
A házelnök szerint a parlamentben megszűntek az érdemi viták: azonnali kérdések órája helyett azonnali sértések órája lett. Ukrajna pedig akár unión kívül, akár belül lesz, vazallus állammá válik. Kövér Lászlóval Szalai Zoltán beszélgetett.
Néhány migránsnak sikerült megszöknie, az illetékes hatóságok őket még keresik.
p
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 13 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
popzene
2022. október 14. 19:34
A brutális nyereségek tények, csak nem pont azokban a szektorokban, amiket a Zorbán nyáron hazudott - mint a fenti cikk egyik (ritka) igaz állításából is kiderül. Az energiaárakat (amiket elsősorban Putyin manipulációja vitt az egekbe már tavaly - a fenti konteóhoz semmi közük) pedig kezelik a civilizált országok (a nem gázalapú energiatermelés extraprofitját is), de ez időbe telik, Putyin néhány évre meg tudja kavarni az enrgiapiacot (búcsúzóul).
A brutális nyereségek tények, nem dezinformáció, nyilvánosak a céges jelentések. Az energiaárak csak a konfliktus miatt vannak az egekben, ez is tény, hiszen a termelési költségek nem változnak. A legtöbben azért emelnek árat, mert most lehet, ezt a saját vállalkozásom piacán közvetlenül látom, ez is tény. De ezeket nem érdemes látni, hiszen a Zorbán.